O kierowaniu konia dosiadem.
[O kierowaniu konia dosiadem.]


(...) nie zastanawiałem się jeszcze wtedy
nad naturalnymi sposobami postępowania elfów ze zwierzętami.
Koń Glorfindela miałby paradną uździenicę z piórem,
której rzemienie byłyby ozdobione klejnotami i dzwoneczkami,
lecz Glorfindel z pewnością nie posługiwałby się wędzidłem.

J.R.R. Tolkien, "Listy", list 211

Wstęp

Tekst ten nigdy by nie powstał bez nieocenionej pomocy Lucyny Nowak, srebrnej medalistki Mistrzostw Polski Amatorów w Ujeżdżeniu A.D.2002. Mimo, że sama nie bawi się w łucznictwo, czy powodowanie wierzchowcem samym dosiadem, to otrzymałem od niej kilka najważniejszych lekcji na temat koni, jakie kiedykolwiek dostałem.
I zresztą nie tylko na temat koni.


Tekst ilustrują fragmenty filmiku 'jazda bez wodzy' (50MB),
który można w całości ściągnąć TUTAJ
Film 'jazda bez wodzy'


Zacznijmy od tego, że opisanie sposobów ujeżdżania młodego konia znacznie by wykraczało poza ramy tej pracy. Załóżmy więc, że mamy przed sobą (czy też pod sobą...) konia już jakoś tam ujeżdżonego i poprawnie reagującego na klasyczne pomoce. Jako minimum można przyjąć, że po pierwsze, musi na normalnym, lekkim kontakcie, nie zebrany, iść spokojnym, równym tempem. Jeśli zwierzątko wiesza się na wędzidle (czyli czujemy na wodzach jednostajny tępy opór) lub też rzuca głową czy w inny sposób buntuje się przeciwko wędzidłu, to zapewne będzie miało tendencje do przyspieszania po puszczeniu wodzy (a na pewno będą spore problemy po ponownym ich chwyceniu, zanim uda się nam odzyskać kontrolę). Oczywiście aby to ocenić, jeździec musi mieć pojęcie o prawidłowym działaniu wodzami, bo jeśli koń ucieka od twardo działającej ręki, to po puszczeniu wodzy może się wręcz uspokoić i zwolnić.
Po drugie, koń musi reagować na dosiad i działanie łydek. Niekoniecznie jakoś rewelacyjnie, ale jeśli nie chce zakłusowywać i zagalopowywać od normalnego, poprawnego sygnału, tylko trzeba go np. uruchamiać palcatem, to o jeździe bez wodzy możemy zapomnieć. Ponownie należy podkreślić, że zakładamy tu, że jeździec używa swoich pomocy poprawnie, albo co najmniej przyzwoicie.
Jeśli nasz wierzchowiec nie spełnia tych absolutnie podstawowych wymagań (albo my nie potrafimy ich wyegzekwować), to trzeba najpierw solidnie nad nim (albo nad sobą...) popracować pod względem ujeżdżeniowym. Pozytywnie oceniwszy zwierza i siebie pod tym kątem, możemy zacząć ćwiczenia wstępne, które prowadzimy dwoma, oddzielnymi torami:

W szrankach:

Wytyczamy sobie możliwie jak najdłuższy, prosty i równy odcinek, wyraźnie widoczny dla nas i konia. Niekoniecznie muszą to być prawdziwe szranki (czyli korytarz wyznaczony ogrodzeniami ze słupków połączonych żerdziami lub liną czy taśmą), wystarczy prosta droga, ścieżka wydeptana wzdłuż ogrodzenia padoku, linia wyznaczona 'pachołkami' etc.
Chodzi o to, żeby nauczyć konia, że ma poruszać się po tej trasie prosto przed siebie - jeździmy po niej zawsze prosto, nie skręcając po drodze i przebywając ją od początku do końca tym samym chodem i tempem, w jakim na nią wjechaliśmy. Gdy już konisko będzie chodzić po naszej ścieżce 'na pamięć', bez potrzeby kierowania, zaczynamy luzować wodze. Wjeżdżamy w 'szranki' kierując normalnie, potem powoli wydłużamy wodze aż zaczną nieco zwisać, jedziemy starając się nie robić zupełnie nic poza dopasowywaniem się do ruchów konia (jeśli koń zmienia tempo lub skręca, skracamy wodze, korygujemy i ponownie wydłużamy), a przed końcem ścieżki powoli nabieramy wodze i wyjeżdżamy z niej znów kierując normalnie. Później dodajemy jeszcze przechodzenie do lekkiego półsiadu, znowu dbając o to, żeby koń nie zmienił tempa.
Mamy na celu wytłumaczenie koniowi, że dopóki nie poprosimy o nic innego, ma iść równo (co wcale niekoniecznie znaczy wolno...) i prosto przed siebie.

Rzeczą szalenie, absolutnie i niezmiernie ważną jest spokojne skracanie wodzy i łagodne odzyskanie kontaktu z pyskiem konia. W żadnym wypadku (no, może poza całkowicie awaryjnymi sytuacjami, powiedzmy kiedy koń usiłuje wpaść na kogoś lub na coś) nie wolno nam szarpnąć. Zwierzak, który przy wracaniu na kontakt dostaje wędzidłem po zębach błyskawicznie zacznie się buntować, rzucać głową, przyspieszać i co tam jeszcze wymyśli.
I będzie miał rację.
Nie znaczy to, że nie można skrócić wodzy bardzo szybko i - jeśli to niezbędne - przejść do bardzo nawet mocnego kontaktu. Ale trzeba tak długo ćwiczyć, żeby w każdych warunkach odbywało się to p ł y n n i e !

Wskazówki na temat łapania i skracania wodzy, a zwłaszcza - jak to zrobić trzymając w jednej ręce łuk - znaleźć można w rozdziale o strzelaniu konno.
Najlepiej ćwiczyć przejazdy po torze naprzemian różnymi chodami. Trzeba się wystrzegać uczenia konia, że tor zawsze przejeżdżany jest w galopie, wtedy bowiem nasz zwierzak już przed wejściem w szranki zacznie się coraz bardziej "nakręcać", wiedząc z góry, że w tym miejscu - heja! - pozwolą lecieć. Z jednej strony skłania to konia do przebywania toru coraz szybciej i szybciej, aż do granic swoich fizycznych możliwości, co samo w sobie niekoniecznie jest jeszcze takie złe, jeśli potem na zawodach preferujemy szybki styl jazdy (chociaż zawsze najlepiej by było móc wybrać takie tempo, jakie chcemy). Gorzej jednak, że takie konie z reguły zaczynają sprawiać problemy na starcie, ciągnąc w kierunku szranek aby jak najszybciej zacząć galopować i tańcząc w miejscu, robiąc ciągi czy nawet stając dęba, kiedy staramy się je przytrzymać. A to już sprawia potem poważne kłopoty zawodnikowi, który po takiej walce z wierzchowcem potrzebuje wielkiej siły woli, żeby już na torze odprężyć się i nie tylko strzelać celnie, ale zakładać kolejne strzały płynnie i szybko (w czym spięcie ciała przeszkadza chyba jeszcze bardziej niż w samym strzelaniu).
Radził bym więc unikać tego typu kłopotów i cierpliwie uczyć zwierzaka, że ten kawałek prostej można przebywać także w wolniejszych chodach. Och, oczywiście większość koni bardzo lubi sobie swobodnie pobiegać, więc jakieś podniecenie przy wjeździe w szranki jest najzupełniej normalne (koń to jak wiadomo nie rower), ale do kontrolowania tempa powinno wystarczyć zwykłe działanie półparadami. Po wjechaniu na pocżątek toru koń powinien oczekiwać na decyzję i jeśli nie damy sygnału do galopu to przejechać go w stępie czy w kłusie, bez prób przyspieszania. Jeśli nawet PO NASZYM SYGNALE do galopu wystartuje jak rakieta, to już jest o wiele mniejszy problem.

Co do tempa galopu (najważniejszego dla nas chodu, bo z niego głównie strzelamy), to idealnie byłoby móc go sobie wybrać w zależności od potrzeb, przytrzymując konia lub przyspieszając dosiadem. Jest to możliwe, ale wymaga bardzo dobrego i świetnie wyszkolonego konia. W praktyce najczęściej z początku uczy się wierzchowca przebywania toru w jakimś jednym, konkretnym tempie, takim jakie nam najbardziej pasuje, a potem pracuje się nad możliwością jego coraz bardziej swobodnej regulacji (stoper to rzecz pożyteczna! zwłaszcza jeśli zamierzamy startować w zawodach).
Ogromną rolę odgrywa oczywiście temperament konia: jeśli ma on ochotę przebiegać 90 metrów w siedem sekund to dość trudno może być mu wytłumaczyć, żeby robił to dwa razy wolniej. Możliwośći swobodnego doboru konia do naszych upodobań jest rzadkim luksusem, o wiele częściej trzeba trenować cierpliwość.

Odpowiednio planując treningi można sobie bardzo pomóc. Jeśli zależy nam na nieco spokojniejszym tempie, przejazdy po torze wykonujmy pod koniec dłuższej jazdy (albo wręcz po powrocie z terenu), kiedy koń nie będzie jeszcze zmęczony, ale już wyładował nadmiar energii.
Jeśli zaś chcielibyśmy przyzwyczaić go to szybszego tempa, zacznijmy przejazdy w szrankach natychmiast po dobrym rozgrzaniu konia i wykonujmy ich na początku tylko 2-3, kończąc i przechodząc do innych, lżejszych ćwiczeń zanim jeszcze entuzjazm do galopu się ulotni.

Typowe zawody nie stawiają przed koniem jakiś ogromnych wyzwań jeśli chodzi o wytrzymałość. 6-9 przejazdów po 90m torze i to ze sporymi zwykle przerwami, to nie jest bardzo duży wysiłek dla przeciętnego konia, nawet jeśli cwałuje z maksymalną prędkością.
Jeśli ktoś chce prowadzić ze zwierzakiem poważniejszy trening wydolnościowy, to istnieje odpowiednia, profesjonalna literatura, do której odsyłam, bo ja sam nie jestem w tej dziedzinie kompetentny. Ja lubię "Vademecum rajdowca - konnych rajdów długodystansowych" Ewy Szarskiej (Warszawa, 1998) ale książek i artykułów na ten temat jest mnóstwo, wystarczy poszukać.

Przypomnę jedynie najbardziej podstawową sprawę, to jest aby podczas zajęć obciążać konia rownomiernie, galopując na zmianę na jedną i drugą nogę.

Kilka wskazówek co do samych szranek:

 • to, że trzeba konia oswoić z taśmą czy liną ograniczającą szranki jest mam nadzieję oczywiste. NIektóre konie, przyzwyczajone do ogrodzeń elektrycznych mogą mieć problem z wejściem w ciasny korytarz wyznaczony taśmą. Inne będzie płoszyło łopotanie taśmy na wietrze. Zaczynajmy wtedy od toru bardzo szerokiego i zwężajmy go stopniowo;
 • rozsądna długość szranek to przynajmniej 90m (co wynika z przepisów wedle których rozgrywa się zawody) plus odcinki na rozpędzenie i hamowanie. Dłuższe jeszcze nikomu nie zaszkodziły (odgrodzić i skrócić zawsze można), ale z drugiej strony nawet 50m to dużo lepiej niż brak szranek
 • jeżeli nie mamy miejsca na całkiem prosty tor, to puszczenie go łagodnym łukiem nie jest niczym złym, zwłaszcza kawałka na początku czy na końcu. Lepiej zakrzywić tor w kierunku tarcz, ale łuk od tarcz na zewnątrz też można zrobić. Jedyne, co zakrzywiony tor utrudnia, to ćwiczenie galopów symetrycznie na obie nogi;
 • nie mogąc znaleźć żadnego płaskiego kawałka terenu, wygodniej nam będzie galopować pod górę niż w dół;
 • jeśli mamy kłopoty z zatrzymywaniem konia lub teren jest ograniczony a dalej zaczynają się np. drzewa, to na końcu trasy trzeba zrobić ogrodzony placyk, gdzie możemy konia wprowadzić na koło i spokojnie wyhamować. Przy tym lepiej go urządzić tak, żeby zasugerować koniowi, w którą stronę ma skręcić. To co prawda też utrudnia pracę w galopie na obie nogi, ale jest bezpieczniejsze, bo potem przy strzelaniu zdarza się, ze wyjeżdżamy ze szranków bez wodzy, a czasami jeszcze wciąż odwróceni w tył do ostatniej tarczy i jeśli wtedy koń skręci w inną stronę niż się spodziewamy, to nawet dobry jeździec może się zdziwić;
 • podobny placyk na początku toru ułatwia życie, jeśli koń jest nerwowy przy starcie
 • zazwyczaj najwygodniej szranki urządzić tak, że jeździmy generalnie w jednym kierunku i strzelamy na jedną stronę (praworęczni w lewo). Zwłaszcza jeśli jest więcej osób, to wraca się obok toru, po przeciwnej stronie niż tarcze, tam też stoją widzowie i pomocnicy do zbierania strzał. Tym niemniej, przewidzenie możliwości bezpiecznego strzelania również na drugą stronę toru, chociaż na jakimś jego fragmencie, jest bardzo cenne;
 • jeśli nastawiamy się na jeżdżenie głównie w jednym kierunku, to najłatwiej utrzymać konia w ryzach jeśli będzie to kierunek OD stajni;
 • gdyby udało się tak wszystko ustawić, żeby słońce nie świeciło nam w oczy z tej strony, po któej będziemy stawiali tarcze, to by było już całkiem znakomicie;
 • zazwyczaj szerokość szranek to około 2m, ale warto przewidzieć mozliwość ich rozszerzania. Na torze 4-5m szerokości można będzie potem przećwiczyć najprostsze kierowanie koniem w pełnym galopie, przesuwając go dosiadem bliżej jednego albo drugiego brzegu. Natomiast mając 10-15m można już pograć w mogu;

Oczywiście nie poświęcamy całej jazdy na bieganie po prostej, nie możemy konika zanudzić.
Możemy spróbować prawdziwego KIEROWANIA koniem bez wodzy.
Nawet jeśli nastawiamy się z góry tylko na strzelanie w szrankach, to nie należy zaniedbywać manewrowania na otwartym terenie. Odpowiednia porcja choćby podstawowych ćwiczeń z tego zakresu (nawet samo tylko skręcanie) pozwala się koniowi dobrze zrównoważyć i bardzo korzystnie wpływaja na jego chody także przy bieganiu bez wodzy po prostej.

Kierowanie koniem bez wodzy...

Skok.   630kb film

...nie jest jakoś niezwykle trudne, wymaga jednak zrozumienia wzajemnych interakcji między jeźdźcem a koniem, sposobu w jaki wpływają wzajemnie na siebie ułożeniem ciała, jego ruchem i położeniem środka ciężkości. To zrozumienie, czy to świadome, czy - w przypadku niektórych "urodzonych jeźdźców" - podświadome, jest o tyle istotne, że w jeździe konnej nie można polegać na gotowych schematach postępowania. Na rowerze przekręcenie kierownicy w lewo zawsze spowoduje skręt w lewo. Proste. Koń tym się między innymi różni od roweru, że z "kierownicą" przekręconą w lewo może równie dobrze pojechać prosto, czy nawet skręcić w prawo, a to w zależności od innych pomocy jeźdźca i swoich własnych poglądów na temat właściwej drogi. Nie wystarczy więc zapamiętać, że aby koń skręcił w lewo należy przenieść ciężar naszego ciała w lewo - bo to jest często prawda... ale nie zawsze. Należy zrozumieć jak działa przeniesienie ciężaru ciała i wtedy obserwując reakcję konia na nasze pomoce możemy je na bieżąco tak modyfikować, aby otrzymać pożądany przez nas rezultat. Co więcej, zrozumiawszy jak działa przenoszenie ciężaru ciała przy skręcaniu, łatwo już się będzie domyślić, co robić z naszym środkiem ciężkości na przykład przy zagalopowaniu.
Poznawszy logikę stosowania pomocy, wystarczy już tylko okazać dużo, bardzo dużo cierpliwości i konsekwencji w treningu.

"Proporcje w oddziaływaniu pomocy są następujące: 60-70 % - dosiad, 20-30 % - łydka, 10 % - wodze."

trener Wacław Pruchniewicz

Jak widać, wystarczy tylko odzwyczaić siebie i konia od korzystania z zaledwie jednej dziesiątej dostępnego nam normalnie, klasycznego arsenału pomocy jeździeckich.
Warunkiem jest tu oczywiście, aby z pozostałych 90% korzystać prawidłowo.
Wyrażanie "ważności" poszczególnych pomocy w procentach jest oczywiście pewną przenośnią, nikt tego matematycznie nie wyliczał, bo niby jak, ale dobrze oddaje istotę rzeczy.

Pracując dość długo jako instruktor jazdy konnej miałem okazję obserwować na koniu kilkaset osób, zarówno początkujących, jak i mniej lub bardziej zaawansowanych jeźdźców rekreacyjnych. W większości wypadków powyższa struktura działania pomocami postawiona jest na głowie. Ja się nawet specjalnie nie dziwię, bo wodze dają tak oczywisty efekt, że delikwent używa łydek tylko do poganiania konia a o wypchnięciu go biodrami przypomina sobie ewentualnie przy zagalopowaniu. Skoro można skręcić samymi wodzami, to po co męczyć się i wykręcać w siodle?
Częściowo jest to również spowodowane marnym poziomem wyszkolenia koni "szkółkowych" w wielu ośrodkach jeździeckich, którymi faktycznie steruje się na zasadzie pociągnij lewą, żeby skręcił w lewo, pociągnij obie żeby stanął.
Uwagi te nie dotyczą oczywiście osób trenujących jeździectwo sportowe, a zwłaszcza ujeżdźenie. No, mam w każdym razie nadzieję, że nie dotyczą, bo to, co widzę czasami na parkurach nasuwa pewne wątpliwości...

Pozwolę sobie wobec tego w skrócie przypomnieć, jak to wszystko, według mnie, powinno wyglądać. Proszę zauważyć, że co prawda z ujeżdżeniem miałem trochę do czynienia, ale jestem w nim co najwyżej amatorem, wyżej N-ki nie podskoczę. Jeśli ktoś szuka naprawdę profesjonalnego opisu działania pomocami, to dobrej literatury jest dość, poczynając od mojego ulubionego Paalmana (Anthony Paalman "Jeździectwo. Skoki przez przeszkody.", Zbrosławice 1979 - ale zdaje się że były i późniejsze wydania).

Dosiad.

Do kierowania koniem używać będziemy w zasadzie pełnego dosiadu; półsiad czy anglezowanie, wymagające uniesienia się z siodła, w oczywisty sposób utrudniają nam oddziaływanie.
Po odpowiednim zgraniu z koniem możliwe jest np. skręcanie stojąc w strzemionach, bez używania "kompletu" pomocy, od samego przesunięcia ciężaru ciała i łydek, ale zawsze będzie to manewr mniej elegancko i skutecznie przeprowadzony.

Na koniu, dopóki nic od niego nie wymagamy, siedzimy swobodnie, dopasowując się elastycznie do jego ruchów, ale nie dając mu żadnych sygnałów. Koń powinien samodzielnie utrzymywać tempo i kierunek, a my ingerujemy tylko wtedy, jeśli próbuje samowolnie przyspieszyć, zwolnić lub skręcić.
Jest to bardzo ważne, a jednocześnie bywa zaskakujące dla wielu jeźdźców rekreacyjnych, którym wpojono stałe popędzanie zwierzaka łydkami, działającymi lekko przy każdym kroku. Niektóre konie szkółkowe bez tego faktycznie zatrzymają się i zasną, ale nie jest to prawidłowy sposób jeżdżenia, ponieważ otępia konia na działanie pomocy.
Siedzimy nie na pośladkach, lecz opierając się na kościach kulszowych i za pomocą ich nacisku przekazujemy koniowi nasze polecenia, czyli działamy dosiadem.
łopatki ściągnięte (barki nieco cofnięte), plecy proste i pionowe ale - co bardzo ważne - kręgosłup musi pozostać w naturalnym położeniu i zachować elastyczność, potrzebną do amortyzowania ruchów konia. Zarówno zgarbienie się, jak i przegięcie kręgosłupa w tył uniemożliwia prawidłową amortyzację. Jeśli jeździec garbi się i/lub pochyla w przód to ruch konia będzie go wyrzucał do przodu i jedyne, co go może uratować, to oderwanie się od przeciwnika, czyli przejście w półsiad. Jeżeli zaś siedzi pionowo ale z przeprostowanym kręgosłupem, sztywny jak deska, to wylatuje z siodła w górę. Jedynie prosty dosiad (a dla osób początkujących nawet odrobinę odchylony do tyłu) ale przy zachowanej elastyczności umozliwia nadążanie biodrami za ruchem grzbietu konia, podczas gdy kręgosłup ugina się w dolnej części a góra tułowia pozostaje nieruchoma. Taka niezależność dosiadu ma oczywiście później kapitalne znaczenie dla celnego strzelania, bo ruch konia nie może się przenosić na głowę i ręce.
Warto zaznaczyć, że ludzie zdecydowanie częściej mają tendencję do garbienia się niż do przeginania w tył; nieprzyzwyczajonej do porządnego siedzenia osobie może się co prawda wydawać, że siedzi już całkiem pionowo, i wręcz przegięta do tyłu, ale ktoś stojący z boku może łatwo powiedzieć, że do pionu to jej jeszcze daleko. Kiedy mięśnie grzbietu się wzmocnią, to wrażenie znika. Mała dygresja: dobrego jeźdźca można z reguły poznać po prostych plecach. Dziewięćdziesięcioletni oficer przedwojennej kawalerii na pierwszy rzut oka wyróżnia się sylwetką w tłumie współczesnej, przygarbionej generalicji, o średnio czterdzieści lat od niego młodszej.
Ale wracając do tematu, również bardzo istotne jest aby nasz środek ciężkości wypadał dokładnie nad środkiem grzbietu konia.
Ręce, jeśli nie mamy ich zajętych wodzami lub łukiem oparte są na udach, aby nie próbować łapać za ich pomocą równowagi.

Jeśli chodzi o nogi, to kolana i wewnętrzna strona ud powinny być równomiernie przyłożone do konia. Istotne jest, aby owego przyłożenia kolan nie uzyskiwać poprzez zaciskanie mięśni ud, które spowodowałoby nasze usztywnienie (takie usztywnienie będziemy później wykorzystywać do zatrzymania). Trzeba całą nogę przekręcić nieco w stawie biodrowym do wewnątrz, a wtedy kolano samoistnie przysunie się do boku konia, a stopa skieruje się palcami bardziej w stronę konia. Znacie typowy okrzyk instruktora 'palce do konia'? Na pewno tak - trzeba koniecznie pamiętać, że owo ustawienie stopy ma wynikać właśnie z ruchu nogi w biodrze, a nie przekręcenia w kostce (stawie skokowym). Nie jest istotne, czy palce stóp skierują się rzeczywiście w stronę boku konia - mają być ustawione bardziej w stronę konia niż przy nodze wiszącej swobodnie, a o ile bardziej, czy stopa będzie w tym momencie jeszcze trochę odchylona palcami od konia, czy ustawiona palcami do przodu, czy faktycznie skierowana w stronę konia to wynika z budowy jeźdźca, konia i siodła.
Takie prawidłowe ustawienie nogi można zachowywać bez większego wysiłku całymi godzinami, podczas gdy przyciskając kolano do boku konia mięśniami przywodzicielami ud zamęczymy je w najwyżej kilkanaście minut.
Zewnętrzna krawędź tak ustawionej stopy jest automatycznie ustawiona nieco wyżej - ktoś patrzący z boku widzi częściowo spód podeszwy naszego buta (aby to ułatwić, strzemiona mają często skośnie ściętą wkładkę gumową, z wyższą zewnętrzną krawędzią). Jeśli próbowalibyśmy przekręcić stopę tylko w kostce, nasza stopa jakby 'podwinie się', ustawi zewnętrzną krawędzią niżej, po czym łatwo to nieprawidłowe ustawienie poznać patrząc z boku.
Trzeba tu zauważyć, że siedząc na oklep możemy mieć na niektórych, szczególnie bardzo grubych albo bardzo chudych koniach kłopoty z równomiernym przyłożeniem ud 'od jednego kolana do drugiego', trzeba by mieć nogi wygięte w pałąk. Należy wówczas usiąść jak najwygodniej i najpewniej, pamiętając, że lepiej aby udo gdzieś odstawało, niż mielibyśmy się usztywniać, przyciskając je do konia na siłę. Kształt dobrego siodła/kulbaki pozwala na uzyskanie odpowiedniego przylegu bez tych problemów.
Łydki trzymane swobodnie, lekko przylegają do boków konia nieco za popręgiem i są w każdej chwili gotowe do zmiany położenia i siły nacisku (nie można trzymać się konia łydkami). Pięty opuszczone nieco poniżej poziomu palców opartych w strzemieniu, aby stopy nie wpadały zbyt głęboko w strzemię, a staw skokowy elastycznie pracował. Skoro poprzez przekręcenie nogi w stawie biodrowym ustawiliśmy palce bardziej do środka, w stronę konia, to jednocześnie pięta będzie odpowiednio przekręcona nieco na zewnątrz, z dala od boku konia. I bardzo dobrze, bo mając ewentualnie założone ostrogi będziemy je również trzymać z dala od końskiego boku, dopóki nie zechcemy ich użyć.

Długość strzemion a więc stopień zgięcia nogi mogą być bardzo różne, w zależności od budowy siodła. Im wyżej podciagniemy strzemię, tym noga będzie bardziej zgięta a pozycja kolana wypadnie coraz bardziej z przodu. Puślisko na którym wisi strzemią trzeba więc tak wyregulować, aby przy odpowiednim oparciu stopy kolano było przyłożone w odpowiednim miejscu siodła, gdzie zazwyczaj mamy stosowną poduszkę.

Przyglądając się z boku sylwetce jeźdźca powinniśmy zaobserwować, że trzy punkty, to jest bark, guz biodrowy i pięta znajdują się na jednej, pionowej linii. Jeśli ręka trzymaja wodze, to jej łokieć powinien być wysunięty nieco przed ów pion. Dłoń na takiej wysokości, aby przedramię tworzyło z wodzą jedną linię, idącą wprost do wędzidła.
Ręka trzymające wodze porusza się tak - nieco uginając i prostując w stawie łokciowym - aby stale utrzymać ich równomierne, lekkie napięcie, podążając za naturalnymi dla danego chodu ruchami głowy konia.

Nie zamierzam w tym miejscu zastanawiać się nad ewentualnymi różnicami między współczesnym, klasycznym dosiadem a jazdą w "stylu" historycznym. Na takie rozważania, w dużej części mające charakter hipotez, pozwolę sobie potem.
Na razie powiedzmy tyle, że jak sądzę typowy dosiad do władania łukiem nie różnił się jakoś dramatycznie od współczesnego dosiadu sportowego, był to dosiad pionowy ze stopami opartymi o strzemiona pod, lub niewiele przed środkiem ciężkości jeźdźca, umożliwiający w razie potrzeby wygodne stanięcie w siodle. Co innego dosiad "rycerski", na długich strzemionach wysuniętych w przód, mający zapewnić stabilność przy uderzeniu kopią i z założenia utrudniający podniesienie siedzenia z siodła.
Dlatego też wygodniej się strzela jadąc na współczesnym siodle ujeżdżeniowym, niż w kulbace westernowej, chociaż obu tym konstrukcjom daleko do ideału.
Kiedy już nauczymy się siedzieć w siodle tak, aby poruszać się w idealnej zgodności z ruchem konia, pora teraz na przejęcie inicjatywy.
Związek między jeźdźcem i wierzchowcem polega na tym, że tak jak jeździec dostosowuje się do zmian w ruchu konia, tak koń odpowiednio dostosuje się do kazdej zmiany w ruchu jeźdźca.

Półparada

Celem półparady jest poinformowanie konia, że zaraz będziemy wymagali od niego wykonania jakiegoś manewru.
Półparadę wykonujemy dokładnie tak, jak zatrzymanie czyli (pełną paradę - zobacz poniżej) jednak pomocami zastosowanymi na tyle delikatnie, aby koń nie zmienił w ogóle tempa, tylko przygotował się do następnego polecenia.
Półparada zawsze musi poprzedzać wydanie każdego innego polecenia. Jest to szczególnie ważne w jeździe bez wodzy, gdzie kierujemy koniem subtelnymi pomocami i nie możemy 'zaskakiwać' go i żądać wykonania manewru bez uprzedniego ostrzeżenia za pomocą półparady.

Parada (zatrzymanie).

Zarówno półparadę ('uwaga!') jak i paradę (czyli zatrzymanie/przejście do niższego chodu) wykonuje się dokładnie tak samo, różni je jedynie siła zastosowanych pomocy.
Półparada jest wykonywana tak delikatnie, że nie powoduje zatrzymania ani zwolnienia tempa, w jakim koń idzie, lecz daje mu sygnał 'uwaga, za chwilę coś od ciebie będę chciał'. Półparada, mimo że tak nieznaczna, jest bardzo istotna - powinna poprzedzać o 2-3 kroki każdy inny sygnał wydawany koniowi (również pełną paradę). Zwłaszcza konia prowadzonego bez wodzy nie możemy zaskakiwać, żądając wykonania jakiegoś manewru bez uprzedniego ostrzeżenia półparadą.
Przy paradzie musimy wykonać kilka rzeczy jednocześnie. Łydkami naciskamy symetrycznie, tuż za popręgiem. Ciężar ciała przenosimy nieco do tyłu, lekko odchylając plecy (prosty, rozluźniony kręgosłup, bez garbienia się lub przeciwnie - przeginania kręgosłupa w tył). Dosiadem lekko 'wypychamy' siodło do przodu (patrz 'ruszanie'), ale w odróżnieniu od podobnego sygnału przy ruszaniu, biodra nie cofają się, tylko pozostają w przednim położeniu - zaciskamy kolana (to dodatkowo ogranicza swobodę ruchu łopatek konia) i uda, usztywniając się od kolan do pasa. Jeśli mamy w rękach wodze, zaciskamy silniej palce i przestajemy podążać wodzami za ruchem pyska konia (nie ciągniemy do tyłu, tylko przestajemy się dostosowywać do jego ruchu).
Zablokowanie dosiadu (i ewentualnie wodzy) zadziała na konia powstrzymująco, podczas gdy początkowe wypchnięcie i nacisk łydek spowodują, że zatrzyma się (lub przejdzie do niższego chodu) nie 'rozwleczony', z tylnymi nogami pozostawionymi daleko z tyłu, lecz gotowy do wykonania następnych poleceń. Napisałbym 'zebrany', ale tak dobrze mi to nie wychodzi; zebranie konia samym dosiadem jest możliwe, lecz wymaga duuuużo! lepszego jeźdźca niż ja.
Wykonać paradę najłatwiej jest w kłusie i w galopie, a znacznie trudniej w stępie - ponieważ w stępie grzbiet konia nie wykonuje żadnego dużego ruchu, wobec tego nawet jeśli przestaniemy w tym chodzie 'podążać' dosiadem za ruchem konia, nie będzie to dla niego specjalną niewygodą. Najlepiej więc zacząć ćwiczyć od przejść z kłusa do stępa. W kłusie podrzucający ruch grzbietu jest wyraźnie (czasem bardzo wyraźnie...) odczuwalny i blokując ruch naszych bioder sprawiamy, że koniowi bardzo niewygodnie byłoby kłusować dalej; jeśli mimo to nie ma efektu, to cały czas blokując biodra dodatkowo pomagamy sobie na początku głosem a dopiero w ostateczności - delikatnie wodzami (w żadnym razie nie szarpiąc!). Dopiero gdy sygnał nasz będzie dla niego jasny, możemy spróbować zatrzymywania ze stępa.
Trzeba przy tym pamiętać, że zablokowanie ruchu i usztywnienie bioder nie może oznaczać, że zacznie nas rzucać po siodle. Uchwyt kolanami i 'przyciągnięcie' się nimi do konia musi być na tyle silne, żeby przez ten moment, zanim koń zareaguje, utrzymać nas w pełnym dosiadzie. Odchylone nieco do tyłu (przy przeniesieniu ciężaru ciała) plecy powinny być przy tym możliwie rozluźnione. Gdy tylko koń zareaguje, przechodzimy z powrotem do normalnego dosiadu.
Kiedy koń nauczy się już, o co nam chodzi, silne usztywnienie dosiadu nie będzie już potrzebne, wystarczy lekka sugestia.
Wykonując półparadę, stosujemy wszystkie powyższe sygnały, jednak bardzo delikatnie i tylko na moment, tak aby nie odbiło się to na ruchu konia, lecz tylko stanowiło dla niego sygnał do wzmożenia uwagi.

przejście kłus-stęp.   170kb film
Przejście kłus-stęp.

Trzeba koniecznie pamiętać, że jeśli koń naprawdę uprze się, że ma ochotę iść dalej, to żadne działanie dosiadem i wywołana tym stosunkowo niewielka niewygoda nie zdołają go zmusić do zwolnienia czy zatrzymania. Warto być więc zawsze przygotowanym do awaryjnego łapania wodzy i zostawiać sobie na to odpowiedni margines bezpieczeństwa.

Zginanie i skręcanie.

Jest rzeczą bardzo ważną, aby uświadomić sobie, czym różni się koń od roweru. Mianowicie jeśli 'zegniemy' rower, czyli przekręcimy kierownicę np. w lewo, to również skręcimy w tę samą stronę. Na koniu natomiast nie jest to wcale równoznaczne - co prawda najwygodniej jest dla konia, jeśli zegniemy go i skręcimy w tę samą stronę, można jednak skręcać na koniu prostym, jechać prosto na koniu zgiętym, a nawet na koniu zgiętym w jedną stronę - skręcać w przeciwną.

Zginamy konia za pomocą tak zwanego dosiadu skrętnego. Załóżmy, że chcemy zgiąć konia w lewo. W tym przypadku (oczywiście po wykonaniu półparady) skręcamy swój kręgosłup równomiernie na całej jego długości, kierując nasze barki w lewo; razem z barkami kierujemy w lewo również głowę. Wyobraźmy sobie, że chcemy spojrzeć w lewo, ale mamy szyję unieruchomioną, powiedzmy owiniętą grubo szalikiem, więc żeby popatrzeć, musimy przekręcić się w pasie.
Skoro przekręciliśmy barki, to i dłonie przesuną się nieco w lewo; jeśli mamy w rękach wodze, to lewa dłoń odsunie się w lewo od szyi konia, pozwalając mu zgiąć w lewo szyję, natomiast prawa utrzymuje stałe napięcie wodzy, ale prawa wodza nie powinna naciskać z boku na szyję (to byłby już sygnał do skrętu).

Równocześnie ze skręceniem barków w lewo, nasze biodra skręcą się w prawo - lewe biodro przesunie się nieco do przodu, prawe wyraźnie cofnie do tyłu. (Wyobraźmy sobie, że siedzimy na obrotowym taborecie, podkurczonymi nogami nie dotykając podłogi. Jeśli energicznie przekręcimy się barkami w lewo, to taboret wraz z naszymi biodrami obróci się w prawo).
Przy tym lewa łydka powinna pozostać w dotychczasowym miejscu, tylko nieco mocniej przyłożona (lewa łydka będzie stanowiła oś, wokół której koń się zegnie), natomiast prawa łydka cofa się nieco do tyłu, pilnując, żeby zad nie 'uciekł' na zewnątrz i powodując wygięcie się tylnej części kręgosłupa konia.
Trzeba pamiętać, że zarówno biodra, jak i barki muszą być ustawione poziomo, czyli, że nasz kręgosłup musi się skręcić wokół własnej osi, a nie może się nigdzie załamać. Jedno ramię (czy biodro) nie może być wyżej ani niżej niż drugie (oczywiście, poziomo w stosunku do pionowej osi naszej sylwetki, a nie względem ziemi - CAŁĄ, WYPROSTOWANĄ sylwetkę możemy pochylać w lewo i w prawo w zależności od potrzeb).

Koń dostosuje się do zmiany naszego dosiadu w ten sposób, że ustawi swoje łopatki równolegle do naszych barków, wysuwając do przodu prawą, zewnętrzną łopatkę, a swoje biodra ustawi równolegle do naszych bioder, cofając prawe, zewnętrzne biodro. Cały koń powinien się więc elegancko, równomiernie, wygiąć na lewo. Im bardziej jest koń wygimnastykowany, tym reakcja będzie wyraźniejsza i łatwiejsza do uzyskania.

Podczas zmiany dosiadu na skrętny, nasz środek ciężkości musi pozostać dokładnie na środku, nad kręgosłupem konia. Jesli obie kości kulszowe pozostaną równo obciążone, to efektem będzie jazda w ustawieniu - koń wygięty, ale idzie prosto. A przynajmniej tak byłoby w przypadku idealnym. Ponieważ zgiętemu koniowi wygodnie byłoby skręcić, często aby utrzymać go na razie na prostej musimy obciążyć trochę bardziej stronę zwenętrzną.
Tak normalnie powinno wyglądać przygotowanie konia do zakrętu - do wykonania na 2-3 kroki przed zakrętem.
Jeśli chcemy teraz wykonać zakręt w lewo, przenosimy ciężar ciała na wewnętrzną, lewą kość kulszową (nie można 'złamać' sylwetki w biodrach; przechylamy w lewo całą, wyprostowaną sylwetkę, obciążając bardziej wewnętrzne strzemię). Jeśli w rękach mamy wodze, przesuwamy zewnętrzną, prawą rękę jeszcze bardziej w lewo, naciskając wodzą na zewnętrzną stronę szyi konia (dłoń jednak musi się zatrzymać pośrodku nad kłębem konia, nie można przenieść jej za daleko, na drugą stronę kręgosłupa konia).
Jeśli koń próbuje za szybko wejść w zakręt, nie zmieniając ustawienia barków, ani nie załamując nigdzie kręgosłupa, przenosimy lekko ciężar ciała bardziej na zewnątrz. Podobnie, jeśli chcemy tylko zgiąć konia, a on zaczyna nam skręcać, bo jest mu wygodniej poruszać się w kierunku zgięcia, również przenosimy ciężar ciała nieco na zewnątrz, żeby w rezultacie konisko szło po prostej.
Jeżeli zaś, cały czas utrzymując zgięcie, przeniesiemy nasz ciężar ciała bardzo wyraźnie na zewnątrz, koń zacznie skręcać w stronę przeciwną do zgięcia. Oczywiście, skręt taki będzie koń wykonywał dużo mniej chętnie od zwykłego, jako mniej dla niego wygodny.
Podsumowując, zginamy konia dosiadem skrętnym, a skręcamy przenosząc ciężar ciała na tę stronę, w którą koń ma się poruszać, i ewentualnie naciskając zewnętrzną wodzą na szyję konia. Te dwie sprawy są od siebie niezależne, choć zazwyczaj następują po sobie (półparada)-zgięcie-skręt.

Zauważmy, że nasze pomoce musimy stosować elastycznie, dostowując je do reakcji konia. Pamiętajmy, że zdanie "jeśli chcemy skręcić w lewo, przenosimy ciężar ciała w lewo", któe napisałem powyżej jest pewnym uproszczeniem. Właściwsze będzie powiedzenie "nasz ciężar ciała powinien być tam, gdzie za chwilę chcemy mieć konia".
Może się zdarzyć, że na koniu który ma akurat wielką ochotę skręcić w lewo, właściwe będzie przesunięcie ciężaru ciała nieco NA PRAWO, aby zataczany łuk nie był zbyt ostry.

Dosiad skrętny i skręcanie.

Dosiad skrętny powoduje ZGIĘCIE konia:

 • barki skręcone w kierunku, w którym chcemy zgiąć konia,
 • biodra skręcone w stronę przeciwną,
 • zewnętrzne biodro i - co za tym idzie - zewnętrzna łydka cofnięte.

Pochylenie całej sylwetki (prosty kręgosłup) i przeniesienie ciężaru ciała powoduje SKRĘT.

Próby kierowania najlepiej jest zacząć na ogrodzonym kółku do lonżowania. Jadąc na zgiętym koniu, z czym nie powinniśmy mieć na ograniczonym ścianą kole większych problemów, przenosimy ciężar ciała do środka zacieśniając koło, a potem na zewnątrz, rozszerzając (cały czas na koniu zgiętym do środka).
Po jakimś czasie będziemy potrafili zacieśnić koło tak, że przejedziemy przez środek ogrodzonej przestrzeni.Wtedy można konia na chwilę wyprostować, zgiąć w przeciwną stronę i zmienić kierunek.
Po opanowaniu tego, możemy ćwiczyć skręcanie na otwartej przestrzeni, najpierw w stępie, a potem w kłusie, w trzech podstawowych sytuacjach: skręt (kółko, czyli 'wolta') w lewo i w prawo; ósemka, czyli wolta w jedną stronę, wyprostowanie konia i wolta w drugą oraz zacieśnianie i rozszerzanie skrętu jak na kółku do lonżowania.

Ósemka w kłusie.   550kb film
Ósemka w kłusie.

Wszystkie powyższe uwagi odnoszą się również do kierowania w galopie, z tym, że oczywiście koń w galopie już jest zgięty w jedną stronę, w zależności od tego, na którą nogę galopuje. Normalnie więc będziemy wymagać tylko skrętów w tę właśnie stronę. Skręt w stronę przeciwną będzie wykonywany w kontrgalopie (czyli skręcamy np. w prawo na koniu galopującym na lewą nogę I ZGIĘTYM również w lewo), lub będzie wymagał zmiany nogi - nie można od konia galopującego na lewą nogę wymagać zgięcia w prawo.

Koło w galopie.   460kb film
Koło w galopie.

Na początku zacznijmy od skręcania z wodzami (koń, jak pamiętamy, skręca kierowany - oprócz dosiadu - naciskiem zewnętrznej wodzy na szyję), pilnując, aby koń prawidłowo się wyginał i działając jak najwyraźniej dosiadem, a jak najmniej wodzami. Po jakimś czasie można przejść do skręcania na wodzach luźnych, zamiast naciskania dotykając jego szyji zwisającą wodzą. W końcu powinno nam się udać wykonać skręt zupełnie bez udziału wodzy.

Ruszanie, przejścia stęp-kłus.

Nie nastręczają szczególnych trudności. Po wykonaniu półparady dajemy ponownie sygnał łydkami, tym razem mocniejszy, naciskając symetrycznie z obu stron tuż za popręgiem. Jednocześnie dosiadem, naciskiem kości kulszowych posyłamy konia naprzód, energicznym ruchem bioder jakby wypychając siodło spod siebie do przodu. Po wypchnięciu biodra wracają do zwykłej pozycji, w razie potrzeby gotowe do ponowienia sygnału. Oczywiście nie przesuwamy się przy tym po siodle. Jeśli mamy w ręku wodze, to nie luzujemy ich, ale pozwalamy ręce podążyć za ruchem głowy konia, nie blokując mu ruchu naprzód.
Jedyna trudność polega na dobraniu odpowiedniej siły z jaką działamy, aby koń wykonał to, co zamierzamy - przejście ze stój bezpośrednio do kłusa wymaga oczywiście energiczniejszego zadziałania niż ze stój do stępa - oraz na działaniu symetrycznie, aby koń wykonał ruszenie czy przejście po prostej.
Przy pierwszych próbach pamiętajmy, że koń przyzwyczajony do wodzy może ruszyć do przodu energiczniej niż zazwyczaj.

Przejścia do i z galopu.

Zagalopowanie różni się od innych przejść tym, że wykonywane jest niesymetrycznie, na koniu wygiętym w dosiadzie skrętnym.
Jadąc prosto przed siebie (ciężar ciała na środku lub trochę na zewnątrz) na koniu zgiętym na przykład w lewo, dajemy sygnał do zagalopowania naciskając mocno wewnętrzną (w tym przypadku lewą) łydką, przyłożoną tuż za popręgiem. Jednocześnie dosiadem wypychamy konia naprzód, działając mocniej lewą kością kulszową. Zewnętrzna (tutaj prawa) łydka, w dosiadzie skrętnym cofnięta nieco do tyłu, działa słabiej, pilnując tylko, aby zad nie wypadł na zewnątrz.
Bardzo ważne - dokładnie w momencie dania sygnału dosiadem i łydkami wyraźnie przenosimy ciężar ciała na stronę zewnętrzną ("nie skręcaj do środka") i do tyłu ("nie przyspieszaj kłusa"). Inaczej zamiast zagalopowania po prostej, koń skręci do środka i zwiększy tempo kłusa. Normalnie pilnujemy tego wodzami, teraz musimy poradzić sobie dosiadem.
Na koniu, który chętnie zagalopowuje, bez specjalnego trudu uzyskamy również zagalopowanie ze stępa i stój, byle tylko stosować wyraźne, jednoznaczne sygnały i starannie pilnować wygięcia.
Podczas zagalopowania na oklep, zwłaszcza ze stój, warto przytrzymać się grzywy, żeby nie 'rzuciło' nas za bardzo do tyłu, rujnując dosiad - na oklep utrzymać się kolanami można w większości sytuacji, poza właśnie nagłym przyspieszeniem.

Zagalopowanie z kłusa (patrząc z boku).   230kb film
Zagalopowanie z kłusa (patrząc z boku).

Zagalopowanie z kłusa (patrząc od przodu).   310kb film
Zagalopowanie z kłusa (patrząc od przodu).

Zagalopowanie ze stępa.   200kb film
Zagalopowanie ze stępa.

Zmianę nogi w galopie można przeprowadzić najprościej przechodząc do niższego chodu i zagalopowując na drugą nogę. Prawidłowa zwykła zmiana nogi (galop z jednej - kilka kroków stępa - galop z drugiej) jest bardzo trudna do wykonania, ponieważ ciężko przejść samym dosiadem z galopu od razu do stępa.
Natomiast zmiana nogi przez kłus nie nastręcza wielkich problemów, jeśli tylko w kłusie wyraźnie wyprostuje się konia i zegnie go w drugą stronę; pewien kłopot sprawia na tyle płynne i precyzyjne przeniesienie środka ciężkości, żeby podczas zmiany koń poruszał się po prostej.
Niewątpliwie możliwa jest lotna zmiana nogi poprzez przełożenie pomocy na przeciwną stronę, ale tego jeszcze z Urwisem nie potrafimy - jak się uda, nie omieszkam się pochwalić ;-)

Cofanie.

Ruch wstecz jest dla konia trudny. Przesada byłoby stwierdzenie, ze jest to ruch nienaturalny, ale konie wykorzystują go tak rzadko, jak to tylko możliwe. W zasadzie tylko wówczas, gdy zwierzak zapędzi się w miejsce, w którym nie może się obrócić. Może to być np. ciasne miejsce miedzy drzewami, ale równie dobrze sytuacja taka może powstać, gdy konie tłoczą się całym tabunem do poidła i jeden zaatakuje drugiego, ściśniętego miedzy sąsiadami. Niezależnie od sytuacji, cofający się koń będzie chciał najszybciej jak tylko możliwe wykonać zwrot na zadzie i oddalić się 'normalnym' chodem, nie tylko wydajniejszym, ale tez umożliwiającym w każdej chwili kopniecie w tył. W cofaniu koń czuje się niewygodnie i nie ma możliwości skutecznej obrony.
Można nauczyć konia chętnego i dobrego cofania, ale z powodów wyłuszczonych powyżej postępować trzeba bardzo powoli i stopniowo, dając koniowi czas na wzmocnienie potrzebnych mięsni.

Zazwyczaj staram się pozostawać w jakiej-takiej zgodzie z jeździeckimi autorytetami, jednak w przypadku cofania uważam klasyczny sposób z odchyleniem się jeźdźca do tylu za błędny. W szczególności nigdy nie udało mi się cofnąć bez wodzy pochylając się w tył, a i z wodzami ruch taki jest dla mnie niezadowalający, z oporami. Och, wiem, że np. w weście cofa się z pochyleniem do tyłu na luźnych wodzach. Tyle, że te wodze tam są i koń z treningu pamięta, że jeśli by ruszył do przodu, to zostanie zaraz powstrzymany. W ten sposób można nauczyć zwierzaka cofania na każdy sygnał, powiedzmy na głos.
Mnie chodzi o skłonienie konia do ruchu w tył w ogóle bez używania wodzy, samym działaniem dosiadu.

Można czasami zaobserwować, że kiedy koń, zwłaszcza młody zaczyna się buntować i odmawiając ruchu do przodu zacznie się zamiast tego cofać, to naturalny u przestraszonego jeźdźca odruch pochylania się w takiej sytuacji do przodu powoduje jeszcze szybsze cofanie; prawidłowa reakcja jest przeciwna: odchylenie się nieco do tyłu i wypchnięcie konia naprzód.

Skoro więc zależy nam na skłonieniu konia do ładnego cofania, to po półparadzie przenosimy ciężar ciała do przodu, pochylając nieco całą naszą sylwetkę, tym samym odciążając zad i wywierając hamujace działanie na przód konia. Łydki cofną się przy tym nieco do tyłu i działamy nimi na zmianę, uruchamiając na przemian lewą i prawą tylną nogę konia.
Jeśli mamy w ręku wodze to wystarczy minimalne przeniesienie ciężaru ciała (tylko minimalne pochylenie się do przodu), ponieważ nasze dłonie powstrzymują konia przed ruszeniem naprzód, utrzymując stałe napięcie wodzy - w żadnym wypadku nie ciągniemy za wodze do tyłu, ale też nie pozwalamy mu wyciągnąć głowy i zrobić kroku do przodu. Skoro nie może ruszyć do przodu, a czuje napędzające działanie łydek to ruszy do tyłu - określania się to czasami jako "odbicie się od wędzidła". Nie jest to może najszczęśliwsze określenie, ponieważ mogłoby sugerować jakąś gwałtowna akcję, cos w rodzaju wpadnięcia na ścianę. Tak byłoby, gdybyśmy wypchnęli konia naprzód a potem gwałtownie ściągnęli wodze. takie wykonanie byłoby oczywiście błędne.
W istocie przy prawidłowym napchnięciu konia na powstrzymujące działanie wodzy czujemy wyraźne, choć płynne przeniesienie impulsu z ruchu naprzód w ruch wstecz. "Odbicie" jest miękkie i płynne.
Jedyną wadą takiego cofania jest to, że przy wyraźniejszym pochyleniu się do przodu może być konieczne nieznaczne skrócenie wodzy. Normalnie jednak owo pochylenie jest tak nieznaczne, ze nie powinno to być niezbędne.

Przy cofaniu bez wodzy powstrzymujące działanie ciężaru ciała musi być oczywiście większe - zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy ćwczenia trzeba się będzie dość mocno pochylić, tak jednak, aby nie stracić równowagi. Dość łatwo uzyskać można pojedyńczy krok - każdy kolejny będzie dużym sukcesem i oczywiście nie możemy zapominać o bardzo wyraźnym pochwaleniu konia, aby zwierzak nie miał wątpliwości, że tego właśnie chcemy. Kiedy już zwierzak zacznie rozumieć o co chodzi, możemy stopniowo zacząć się przechylać mniej wyrażnie.

Na początku najłatwiej będzie wprowadzić zwierzaka w róg ogrodzenia tak, aby miał płot przed sobą i z boku (z tej strony, w którą - jak zaobserwujemy - łatwiej "ucieka" zadem). Potem dojdziemy do cofania wzdłuż płotu, bez potrzeby zamykania mu ruchu do przodu i w końcu na otwartej przestrzeni, gdzie trzeba już bardzo starannie pilnować, aby ruch odbywał się po lini prostej.
Wcześniejsze ćwiczenia w cofaniu przy "pracy z ziemi" teraz znacznie ułatwiają nam życie, ponieważ koń ma już odpowiednio rozwinięte mięśnie i wyrobioną równowagę w ruchu bez ciężaru jeźdźca na grzbiecie.

Cofanie.   530kb film
Zatrzymanie takie sobie, tylne nogi stoją nierówno, stąd na początku cofania
nierówne wykroki. Ale ruch po linii prostej.

Przy cofaniu wykonywanym z lekkim pochyleniem w przód należy zwracać baczna uwagę, aby koń nie uczył się reagować cofaniem na samo pochylenie. Ruch inicjuje zawsze popychający nacisk łydek, a przeniesienie ciężaru ciała (i ewentualne powstrzymujące działanie wodzy, jeśli mamy je w rękach) jedynie ukierunkowuje ten ruch - w tył.
Cofanie konia przy samym przeniesieniu ciężaru nie tylko jest niezgodne z teoria, ale powoduje duże problemy przy tak prozaicznych czynnościach, jak sięganie po coś wiszącego na ogrodzeniu czy otwieranie z siodła bramki. Koń cofający się gdy tylko się pochylimy wyciągając rękę do przodu jest bardzo irytujący.
Dlatego należy starannie pilnować, aby każdy krok w tył wywoływany był naciskiem odpowiedniej łydki a koń powinien zatrzymać się jak tylko owo działanie łydek ustanie. W ten sposób będziemy mogli pochylać się w przód ile tylko chcemy, byleby nasze łydki zostały w normalnej pozycji i nie naciskały na boki konia (odpowiednia gibkość przy takim zginaniu się w pasie trzeba oczywiście poćwiczyć)

Zwrot na przodzie.

Mając opanowana cofanie (a więc gdy potrafimy działać wstrzymująco poprzez dociążenie przodu konia), możemy spróbować zwrotów na przodzie. Zwrot taki odbywa się wokół wewnętrznej przedniej nogi konia. Powiedzmy, że chcemy wykonać zwrot w prawo. Podobnie jak przy cofaniu, przechylamy się nieco do przodu, ale tym razem wychylamy się w prawo, do środka zakrętu, w sumie przenosząc nasz ciężar ciała nad prawą przednią nogę konia. Prawa łydka działając rytmicznie tuż za popręgiem wywołuje kolejne kroki, zad konia 'obiega' przód. Lewa łydka przesunięta do tyłu pilnuje zgięcia - koń wykonujący zwrot w prawo powinien być zgięty w prawo.
Stosunkowo proste jest wykonanie niezbyt prawidłowego zwrotu na przodzie, podczas którego kopyto wewnętrznej przedniej nogi cały czas oparte jest na ziemi i obraca się w miejscu (mocno obciążając ścięgna i stawy). Wystarczy mocno zablokować koniowi ruch do przodu przenosząc ciężar ciała jak przy cofaniu i skierować zad naciskiem łydki w bok.

zwrot na przodzie.   300kb film
Tu pokazany jest taki prostszy, mniej prawidłowy zwrot.
Lewa łydka owszem, przesunięta do tyłu, ale za bardzo odstawiona
- Urwis i tak się zgina, a uważałem, żeby nie ruszył naprzód.

Dużo trudniejsze jest wykonanie całkowicie prawidłowego zwrotu, przy którym wewnętrzne przednie kopyto jest podnoszone i stawiane w tym samym miejscu lub prawie w tym samym - zataczając małe kółko. Wymaga to bardzo subtelnego zrównoważenia pomocy powstrzymujących ciężarem ciała i popędzających łydkami i dosiadem. Jeśli zbytnio obciążymy przednią nogę konia, to nie podniesie jej w górę; jeśli obciążymy ją zbyt mało lub przesadzimy z pomocami popędzającymi, to koń skręci, zamiast zrobić zwrot.
Czasami potrafimy z Urwisem zrobić taki prawidłowy zwrot, jeśli mamy wyjątkowo dobry dzień (ale zdarza się to na tyle rzadko, że nie zostało jeszcze uwiecznione na filmie).

Wykonanie zwrotu na zadzie wymaga zebrania konia i przeniesienia ciężaru na tylne nogi. Skoro nie potrafię zebrać konia bez wodzy, to nic dziwnego, że i zwrotu na zadzie nie potrafię wykonać.

Ćwiczenia ciasnych skrętów.

Celem naszym będzie nauczenie konia szybkiej zmiany kierunku o 180 stopni, jednego z podstawowych manewrów taktycznych konnego łucznika: naprzemiennych wypadów w stronę nieprzyjaciela i błyskawicznych ucieczek. Ćwiczyć będziemy równomiernie na obie strony, galopując to na jedną, to na drugą nogę i skręcając odpowiednio do tego, czyli w lewo przy galopie na lewą nogę.

Przede wszystkim pamiętajmy, że ciasne skręty bardzo obciążają konia. Nie próbujmy tego robić na koniu niewygimnastykowanym i nierozgrzanym!
Ćwiczmy stopniowo i delikatnie, nigdy nie zmuszając konia na siłę do ciaśniejszego skrętu, niż sam jest gotów wykonać. Lepiej, żeby nasz wierzchowiec był nieco gorzej wyszkolony i zwrotny, niż ma się nabawić kontuzji.
Założenie ochraniaczy na nogi - jeśli nie ubieramy ich normalnie na każdą jazdę - będzie teraz bardzo wskazane.

Ustawiamy sobie długi, prosty szereg jakiś znaczników - na początku najwygodniejsze będą duże beczki, potem gumowe 'pachołki' używane przy robotach drogowych - są świetne, bo koń może je nadepnąć i nic się nie stanie. Ustawmy ich 3-5 w znacznej odległości od siebie.
Jedziemy wzdłuż tej linii stępem (na rozgrzanym koniu!), a po minięciu jednego ze znaczników energicznie zawracamy (jeszcze raz powtarzam - nie na siłę, nie ciaśniej, niż koń może to swobodnie zrobić!) i jedziemy w przeciwną stronę, po czym mijając któryś ze znaczników znowu zawracamy. Oczywiście, wystarczyłyby tylko dwie beczki na końcach linii ale jeśli mamy ich kilka, to koń nie wie, przy którym teraz będziemy zawracać, i czeka na sygnał, a nie wykonuje skrętu na pamięć. Do typowego sygnału do skrętu dodajemy przeniesienie ciężaru ciała w tył, aby skłonić konia do przeniesienia ciężaru na zad i wykonania zwrotu w sposób coraz bardziej przypominający zwrot na zadzie. Jak napisałem powyżej, zrobienie prawidłowego zwrotu na zadzie bez zbierającego działania wodzami jest piekielnie trudne, ale tutaj ćwiczymy troszkę coś innego; nie zwrot wykonywany starannie, krok po kroku, z mozliwością przerwania go w każdej chwili, lecz taki manewr, gdzie my wydajemy tylko polecenie a koń już dobrze wie, że ma się obrócić dokładnie w drugą stronę i wystartować w przeciwnym kierunku.
Z reguły wierzchowiec szybko uczy się, o co w tej zabawie chodzi i sam stara się zawrócić możliwie sprawnie. Każdy dobrze wykonany nawrót oczywiście nagradzamy. Stopniowo przechodzimy do kłusa i galopu, zamiast beczek stawiamy pachołki, a w końcu dochodzimy do zawracania bez żadnego znacznika. Rzecz jasna, to długi proces, który musimy rozłożyć na wiele dni - zwiększać trudność skrętów należy bardzo stopniowo, aby nie nadwyrężyć nóg konia a poza tym nie można wykonywać tego ćwiczenia zbyt długo na jednej jeździe, żeby nie znudzić zwierzaka - powinien to wykonywać z entuzjazmem.
Tak jak napisałem na początku, trenować musimy równomiernie na obie strony, a po dojściu go manewrów w galopie robić to tyle samo razy na jedną, co na drugą stronę.

Tradycyjną technikę ćwiczenia takich zwrotów znajdziecie w artykule (107_05) z przedwojennego Przeglądu Kawaleryjskiego 'DOBÓR I UJEŻDŻANIE KONIA WOJSKOWEGO W POLSCE W XVI i XVII WIEKACH'. Jest to po prawdzie sposób lepszy niż z 'pachołkami' bo uczy konia wycofywania się dokładnie po tej samej ścieżce, którą nadjechał (objeżdżając pachołki jedzie się raczej po bardzo wydłużonej elipsie), ale wymaga odpowiednio przygotowanego toru.
Warto też zajrzeć bezpośrednio do źródła: Dorohostajski "Hippica" rozdział XIV 'O różności Kół' i następne, ze szczególnym uwzględnieniem 'repellonów'.

Jazda bez wodzy a strzelanie.

Mając już jako tako opanowane manewry bez wodzy, możemy zacząć strzelać, na początku tylko w bok, aby nie zaburzać sylwetki, nie wykręcać barków w inną stronę, niż to wynika ze zgięcia konia. Dopiero po jakimś czasie, kiedy koń będzie już bardzo dobrze rozumiał o co chodzi, możemy przejść do celowania pod coraz większym kątem do przodu i w tył, aby w końcu dojść do uniezależnienia górnej połowy ciała (na początku wyginamy konia skręcając nasze barki w jedną, a biodra w drugą stronę, powoli dochodzimy do tego, że wyginamy go tylko biodrami czy nawet wyłącznie łydkami, ustawiając barki całkiem niezależnie). Bardzo uważnie trzeba patrzeć, czy aby podczas gdy my kierujemy łuk w stronę celu, koń nie reaguje na to wygięciem czy skręcaniem (wygięcie się konia zmienia jego ruch na tyle, że potrafi to bardzo przeszkadzać w celnym strzelaniu).
Podobnie nasz środek ciężkości powinien pozostawać tam, gdzie go potrzebujemy dla kierowania koniem, niezależnie od tego, co robimy z łukiem. W szczególności kiedy musimy pochylić się w którąś stronę, musimy to skompensować przesunięciem bioder. Więcej na ten temat w rozdziele w całości poświęconym strzelaniu.

Jeśli będziemy starannie kontrolowali ułożenie swojego ciała i konsekwentnie pilnowali zwierzaka, cierpliwie i łagodnie poprawiając go ilekroć źle zintrpretuje nasze intencje (na przykład spokojnie wracając na właściwy tor ilekroć "spłynie" na bok) to koń nauczy się rozróżniać jaki nasz dosiad oznacza polecenie skrętu a jaki jest nam potrzebny do strzelania w przód czy w tył, mimo tego, że oba są bardzo podobne.

Niezwykle pożyteczne są ćwiczenia przy których staramy się pokierować koniem za pomocą "pojedyńczych" pomocy. Na przykład odstawiamy łydki daleko w bok i staramy się działać tylko biodrami. Bądź wstajemy w siodle i próbujemy zginać konia i skręcać tylko naciskiem łydek i odpowiednim obciążaniem strzemion.
Manewry w ten sposób wykonywane będą oczywiście mniej płynne niż przy użyciu wszystkich pomocy na raz, ale są bardzo kształcące zarówno dla konia jak i jeźdźca.

dwa typowe błędy popełniane w tej fazie szkolenia.
Po pierwsze odruchowe przechylanie się i przenoszenie ciężaru ciała w stronę tarczy, którą bardzo chcemy trafić, co oczywiście wywołuje skręcenie konia w tamtą stronę (o tym, kiedy się pochylać w stronę tarczy i jak to prawidłowo kompensować przemieszczeniem bioder będziemy mówili w rozdziale o strzelaniu z konia).
Po drugie gwałtowne karcenie konia, który źle zinterpretował nasze polecenia. Pamiętajmy, że to jeździec na tym etapie świadomie wprowadza zaburzenia w swoim dosiadzie i wierzchowiec ma pełne prawo się pomylić. W końcu o ile jeszcze dość łatwo może zrozumieć o co chodzi w tym całym kierowaniu (nawet jeśli nie bardzo rozumie PO CO biegamy tam i z powrotem, no to cóż, widocznie dominujący koń ma swoje powody żeby prowadzić stado w ten sposób), to na pewno nie będzie w stanie pojąć, czym jest strzelanie z łuku. Dla niego nasze czynności będą czymś zupełnie bezsensownym i zanim nauczy się je ignorować (co jest reakcją przez nas pożądaną), będzie się w nich doszukiwał czegoś znajomego, czyli polecenia do jakiegoś manewru.
Stresując go karą w żaden sposób nie ułatwiamy mu zadania, a jeśli jeszcze przy okazji złapiemy gwałtownie za wodze waląc go wędzidłem po zębach, to błyskawicznie wpakujemy się w kłopoty, ponieważ koń przestanie w ogóle myśleć o tym, co od niego chcemy i będzie już tylko kombinował, jak od tego uciec.
Zamiast tego musimy spokojnie poprawić zwierzaka, po raz setny wracając na właściwy tor jazdy, zastanawiając się przy okazji, jaki szczegół naszego dosiadu zmylił konia i co zrobić, żeby następnym razem nas zrozumiał.

Osoby początkujące mają z reguły tendencję do strzelania "za wszelką cenę", to znaczy starają się oddać zaplanowany strzał, nieważne w jak rozpaczliwy sposób, i niezależnie od tego co akurat robi koń. Zazwyczaj kończy się to tym, że strzał i tak jest niecelny, konia trzeba zawracać z drugiego końca padoku i kolejna próba skończy się dokładnie tak samo albo gorzej. Tymczasem powinniśmy koniecznie pamiętać, żeby strzelać tylko wtedy, gdy koń idzie tak jak chcemy. Jeśli napinając łuk poczujemy, że nasza chabeta zaczyna robić coś nie tak, to przerywamy strzał, spokojnie korygujemy ustawienie konia (w tym momencie, gdy dopiero zaczyna przyspieszać czy skręcać, można to jeszcze zrobić bez problemu) i dopiero wtedy próbujemy znowu strzelić lub - gdy na strzał jest już za późno - robimy następne podejście. Co prawda wymaga to trochę czasu ale w końcu uda nam się oddać prawidłowy (i często celny) strzał.
Rozpaczliwe strzały czasami ratują sytuację na zawodach, ale na pewno nie na treningu.
Oczywiście w praktyce łucznik nie jeździ cały czas bez wodzy. Manewry zawsze będzie można łatwiej i precyzyjniej wykonać z wodzami w ręku, więc wybiera się taki sposób kierowania, jaki jest w danej chwili najodpowiedniejszy - puszczamy wodze, w czasie strzelania i zakładania kolejnych strzał powodujemy koniem samym dosiadem, a potem łapiemy wodze z powrotem.
Jednak im więcej potrafimy dokazać bez wodzy tym lepiej - nie zawsze jest czas na ich złapanie i skrócenie, niezależnie od tego jak płynnie wykonane, zaś sytuacja 'bojowa' może wymagać strzału czy zakładania akurat podczas zwrotu.

Jazda bez wodzy może być również pożyteczna dla 'normalnego' ;-) jeźdźca, gdyż uczy precyzyjnego wykorzystywania dosiadu. Kiedy znowu weźmiemy wodze do ręki, każdy manewr wyda się łatwiejszy...

Dla łucznika najważniejsze jest ćwiczenie kilku podstawowych sytuacji: galopu wzdłuż jakiegoś ogrodzenia (przytrzymując zwierzaka tak, aby nie "wpadał" do środka), na szerokim torze z możliwością "przesuwania" konia na lewo i na prawo (potem bardzo przydatne w szrankach i przy mogu), galopu po szerokim kole bądź jakimś jego wycinku (np. objeżdżanie tarczy dookoła), oraz energicznych zwrotów o 180 stopni (galop po prostej - zwrot - galop po prostej w przeciwną stronę; jeszcze raz przypominam, że ciasne skręty są bardzo wyczerpujące dla konia!).
Ćwiczenia takie, z początku odbywane z jak nawiększym "oparciem" o ogrodzenia padoku, możemy stopniowo przenosić na coraz bardziej otwarty teren.

Jazda bez wodzy w terenie.

Ćwicząc nasze umiejętności w kierowaniu dosiadem dochodzimy wreszcie do etapu, na którym warto tego popróbować w terenie, bez "oparcia" o ogrodzenie padoku.
Niesie to ze sobą pewne specyficzne problemy:

 • Kwestia chodów: w teren koń zazwyczaj idzie chętnie, jest to dla niego o wiele ciekawsze niż bezproduktywne (z jego punktu widzenia) kręcenie się w kółko na ogrodzonym placu. To bardzo dobrze, ale może się okazać, że w pełnym entuzjazmu kłusie będzie nam ciężko wysiedzieć i precyzyjnie kierować, a do przejścia z galopu do kłusa potrzeba będzie sporego kawałka drogi - albo będziemy musieli pomóc sobie wodzami.
  Poza tym oczywiście napotykać będziemy rozmaite straszne lub przynajmniej rozpraszające uwagę konia przedmioty.
 • Wygodna droga: koń ma swoje własne zdanie na temat tego, gdzie powinniśmy jechać i jaka droga będzie najwygodniejsza. Jeśli na przykład jedziemy drogą, która w pewnym miejscu się rozwidla, to zazwyczaj stosunkowo prosto będzie skierować konia dosiadem w jedno z rozgałęzień. Jeśli jednak zamiast tego chcielibyśmy w dalszym ciągu jechać prosto, na przełaj, to możemy mieć kłopoty z wytłumaczeniem tego wierzchowcowi. Podobnie jadąc wygodnie dnem dolinki trudniej będzie skręcić na zbocze etc.
 • Kierunek do stajni: jeśli, tak jak powyżej, mamy do wyboru dwie drogi, ale jedna z nich prowadzi w stronę stajni, to wiadomo, którą koń będzie preferował.
  Szczególnie podstępna jest sytuacja, kiedy to radośnie galopujemy wygodną, prostą drogą i przy całym tym odprężeniu zapomnimy, że mała, poprzeczna dróżka wiedzie wprost do stajni. My sobie pojedziemy dalej prosto, ale już niekoniecznie razem z koniem...
 • Podskubywanie: mając zluzowane wodze konisko może korzystać z okazji i skubać sobie mijane rośliny. Oczywiście, uszczknięcie sobie gałązki raz czy drugi samo w sobie nie stanowi problemu, ale zwierzątko szybko się może przyzwyczaić do pasienia w trakcie jazdy. Jedynym sposobem, jakim dysponujemy (poza, oczywiście, wzięciem wodzy do ręki), jest energiczne posłanie konia naprzód gdy tylko próbuje sięgnąć po coś pyskiem.
  Im szybszy chód, tym ten problem mniejszy, podskubywanie w galopie wymaga wyjątkowo zdolnego konia, choć wcale nie jest wykluczone.

Żeby ułatwić sobie życie, zanim zaczniemy manewrować bez wodzy, warto troszkę zmęczyć konia, tyle, żeby nie miał już ochoty wyrywać do przodu czy się płoszyć, ale niezbyt dużo, bo zacznie ciągnąć w kierunku stajni i odpoczynku.

Oczywiście cały czas trzeba być gotowym do przechwycenia wodzy z powrotem. Ponieważ większa niż przy zwykłej jeździe jest możliwość, że coś się nie uda, wylądujemy na ziemi, a konia nie uda się złapać, to zdecydowanie odradzam takie zabawy w sytuacji, kiedy wracający samopas do stajni wierzchowiec musiałby przejść przez ruchliwą drogę!
Kierując koniem samym dosiadem można wykonać na nim WSZYSTKO, co udowodnił znakomity polski jeździec i trener Andrzej Sałacki, prezentując swój legendarny pokaz na Czcionce - program ujeżdżeniowy klasy Grand Prix na idealnie zebranym koniu bez ogłowia!

Ciekawe przykłady można też znaleźć w znacznie mniej eleganckim widowisku, to znaczy w "konnych" fragmentach corridy (do znalezienia np. na YouTube). Nie podoba mi się idea zarzynania zwierząt na arenie, ale z technicznego punktu widzenia umiejętności koni i jeźdźców - którzy potrafią atakować byka z ostrzami trzymanymi w obu rękach, prowadząc wierzchowca w tej skrajnie niebezpiecznej i wymagającej wielkiej precyzji sytuacji samym dosiadem - są zadziwiające.
Jakby tego nie oceniać pod innymi względami.

Nieznany autor napisanego gdzieś na przełomie XIV i XVw. traktatu 'Kitab ghunyat at-tullab fi marifat ramy an-mushshab' radził łucznikom uczyć się powodowania koniem od lansjerów - w domyśle, ponieważ najwyższe umiejętności będą prezentowali ci, którzy muszą je stosować w bezpośrednim starciu z wrogiem (lancą w krajach wschodu często posługiwano się oburącz).
Poprzedni rozdział.                  Następny rozdział.