![]() 1937/5 (139) poz.4ROTMISTRZ ZYGMUNT SZPOTAŃSKI.TYCZKI CZY LANCA?TYCZKI I ICH WŁAŚCIWOŚCI.Znane ogólnie typy używanych tyczek, a mianowicie:
posiadają szereg wad. Tyczka dwudzielna złożona jest z 2 części, zestawianych w razie potrzeby w jedną całość, za pomocą urządzenia zatrzaskowego. Zakończona jest stalową rososzką. Wady jej są następujące:
Tyczka metalowa jest jednolita; do pracy wysuwa się jedno jej ramię. Zakończona jest również stalową rososzką, posiadającą urządzenie, umożliwiające jej włączanie się do linii. Jest dostatecznie długa, by użyć jej jako przekazywacza, oraz jest wytrzymalsza. Wyliczone zalety tej tyczki są jednak wysoce problematyczne, gdyż:
Ponadto, należy podkreślić, że w razie złamania się lub zagięcia tych tyczek, telefonista musi nie tylko wyszukać tyczkę zastępczą, lecz w dodatku traci czas na przymocowanie nowej rososzki (zastępczej). Tyczka bambusowa, używana zwykle do przekazywania, nadaje się wprawdzie do tego celu, lecz nie ma zastosowania gdzie indziej. Tyczka ta została wprowadzona przez oddziały samorzutnie, ze względu na wady tyczek typowych. W konsekwencji możemy powiedzieć, że posiadamy wprawdzie aż 5 rodzaje tyczek, lecz wszystkie 5 są wadliwe. Gdyby jednak nawet wszystkie były pełne zalet, to już sam fakt ich ilości stanowi kardynalną ich wadę. Narzuca się więc myśl stworzenia jednego typu tyczki, któraby odpowiadała stawianym jej wymogom bojowym, a w dodatku nadawałaby kawaleryjskim oddziałom łączności kawaleryjski wygląd. Tyczka taka musiałaby posiadać:
Tym wszystkim zaletom odpowiada bezsprzecznie lanca. Jest ona bowiem dostatecznie długa, wytrzymała, łatwo uchwytna, bardzo łatwa do transportowania, posiada urządzenie umożliwiające wbicie jej w ziemię w każdym przeciętnym terenie (tylce), jest wszędzie tam, gdzie znajdują się oddziały kawaleryjskie, a wreszcie już sam fakt noszenia lancy przez telefonistę podnosi go nie tylko w oczach kolegów, lecz równocześnie podnosi jego samopoczucie jako żołnierza i kawalerzysty. Lanca góruje pod każdym względem nad wszystkimi typami tyczek używanych dotychczas w kawalerii. Wobec tego należałoby wyeliminować w zupełności tyczki, a na ich miejsce wprowadzić lancę. Ewentualne zarzuty o rzekomym sprofanowaniu lancy na wypadek użycia jej do... "podrzędnych" czynności łącznościowych, nie zasługują na dyskusję. Zwłaszcza, że Instrukcja użycia i działania łączności w kawalerii powiada wyraźnie w § 56: "tyczki przekazywacza można zastąpić lancami". Skoro więc można użyć lancy w jednym wypadku, to tym bardziej wskazane jest użycie jej w innych, uzasadnionych wypadkach. * * * WŁĄCZANIE SIĘ DO LINII STAŁEJ I POLOWEJ.Praca podnoszenia i zakładania kabli na podpory stanowi jedną z przesłanek nawiązywania łączności drutowej. Jednakowoż na manewrach, jak również w warunkach bojowych, znajdziemy się niejednokrotnie w tym dogodnym dla nas położeniu, że będziemy mogli wykorzystać linie już wybudowane. Linie te muszą być jednak sprawdzone i skontrolowane, co wymaga włączania się do nich w różnych punktach oraz bardzo często. Uwypukla się to w szczególności w czasie marszów ubezpieczonych, w ciągle zmieniających się warunkach walki spotkaniowej, a przede wszystkim podczas rozpoznania 1). Szybkość przeprowadzenia włączenia do przewodu i szybkość przeprowadzenia kontroli linii (podsłuchu) odegra oczywiście decydującą rolę. Użyte urządzenia w tym celu powinny być niezawodne, w przeciwnym bowiem wypadku nie po potrafimy dostosować się do wymogów chwili.
Nasuwa się wobec tego myśl stworzenia uniwersalnego przyrządu, umożliwiającego nam włączenie się do linii w czasie możliwie szybkim, a równocześnie uniezależniającego nas nie tylko od tyczek, lecz również od słupołazów i zespołu dołącznika. Takim przyrządem byłaby naszym zdaniem uniwersalna rososzka. OPIS I ZASTOSOWANIE UNIWERSALNEJ ROSOSZKI.Rososzka uniwersalna (rys. l i 2) wykonana jest ze stali. Górna jej część zakończona jest wąsami, podobnie jak u rososzki typowej. Lewy wąs jest zagięty i posiada od strony wewnętrznej nacięcia (zęby), służące do oczyszczania drutu linii stałej. Poniżej prawego wąsa umiejscowiony jest przytrzymywacz, ułatwiający wprowadzenie drutu do nożyc i przecięcie go w razie potrzeby. Nożyce zakończone są dwoma występami, opartymi na stożku rososzki, który jest częściowo wkręcony na nagwintowaną część osi rososzki. Gdy rososzka znajduje się w normalnym położeniu, ostrza nożyc są rozchylone. Natomiast, jeśli chcemy przeciąć drut, wprowadzamy go pomiędzy rozchylone ostrza i, przez proste przekręcenie lancy w prawo, powodujemy samoczynne zamknięcie się nożyc i przecięcie drutu. Dotyczy to nie tylko każdego rodzaju drutu, używanego w telefonii, lecz również każdego rodzaju drutu kolczastego, używanego przeciętnie do umocnień. Dolna część rososzki składa się z tulei, zakończonej stożkiem, wewnątrz gwintowanym. Poniżej stożka znajdują się dwie nasady z nacięciami (igłami) do przebijania linii polowej, lub kablowej. Dolna część zakończona jest urządzeniem, umożliwiającym przymocowanie rososzki do lancy, oraz zapobiegającym zagubieniu rososzki. Aby rososzkę przymocować do lancy, należy ją nasadzić na grot lancy zaczepem w okienko, znajdujące się na kołnierzu (grota lancy). Po uskutecznieniu tegoż należy rososzkę przekręcić w prawo. Tym samym rososzka jest przymocowana. Jednak, niezależnie od tego, w dolnej części rososzki znajduje się jeszcze śruba motylkowa. Służy ona do dodatkowego wzmocnienia osadzenia rososzki na lancy. Śruba ta umocowana jest na łańcuszku, celem ochrony przed zagubieniem jej. Tuż przy zaczepie znajduje się uszko do umocowania proporczyka. Rososzka stanowi odrębną całość dla siebie i jest przewożona w skórzanym futerale (fot. 1), umieszczonym na pasie głównym telefonisty. W razie konieczności użycia rososzki, telefonista wyjmuje ją z futerału i jednym chwytem nasadza na grot lancy, przy pomocy opisanych powyżej urządzeń. Podobnie postępuje w razie konieczności zdjęcia rososzki. W futerale znajdują się poza tym dwa zaizolowane przewody koloru czerwonego i czarnego. Każdy z przewodów zakończony jest z jednej strony łapką, z drugiej zaś uchwytem. Przewody te umożliwiają włączenie się do linii. W rezultacie, rososzka wraz z lancą kawaleryjską może być użyta:
* * * W rezultacie, jak wynika z powyższego - wszystko przemawia za wprowadzeniem lancy z rososzką uniwersalną do użytku patroli telefonicznych. Oddziały łączności otrzymałyby w ten sposób, za jednym zamachem i bez wielkich kosztów, trwały i jednolity sprzęt, pracujący szybko i precyzyjnie. Równocześnie odpadłyby wszystkie typy używanych obecnie tyczek, jak również sprzęt do włączania się do linii stałej i polowej oraz - w zasadzie - słupołazy.
|