płk Władysław Obuch-Woszczatyński

twórca i pierwszy dowódca 10 pułku ułanów.

Płk Obuch ukończył Akademię w Carskim Siole razem z bratem cara Mikolaja II - Michałem Aleksandrowiczem, prawdopodobnie brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej, wykładał artylerię i kawalerię w Szkole Junkrów w Moskwie na Arbacie, gdzie mieszkał aż do I Wojny Światowej. W czasie wojny dowodził pułkiem Inguszskim (złożonym z górali kaukazkich - Inguszów) w Dzikiej Dywizji dowodzonej przez brata cara. Kiedy zaczęło formować się wojsko polskie w Rosji, przeszedł do korpusu Dowbor-Muśnickiego; górale tak go kochali, że kiedy dowiedzieli się, że ich pułkownik idzie walczyć do Polski, chcieli przejść razem z nim do polskiego wojska. Z pułkownikiem pozostał do końca jego ordynans Ingusz który został polskim ułanem i do końca życia mieszkał w Polsce.
Płk Obuch brał udział w Powstaniu Wielkopolskim razem z innymi oficerami Dowbor-Muśnickiego.

A rozkazów kto nie słucha,
to dziesiąty pułk Obucha.

W 1920r. pułkownik złamał rozkaz zatrzymania sie wydany przez Piłsudskiego w czasie pościgu za cofającymi się bolszewikami, pulk poszedł 20 km dalej dochodząc do Dniepru, a płk Obuch został zamkniety w X pawilonie na Pawiaku.

Pułk śpiewał też:

A rozkazów kto nie słucha,
to córeczki są Obucha.

o córkach pułkownika, które chodziły na wszystkie bale i uroczystości pułkowe i miały fantazję po ojcu, porównywanym często z charakteru do Zagłoby.
Być może jego pomysłem była następująca zabawa. Z mp 10 Pułku do Białegostoku było ok 3 km przez podmiejską dzielnicę willową. Od strony drogi zamożni mieszkańcy dzielnicy, prawie wyłącznie Żydzi, zawieszali między drzewami modne wówczas hamaki i w nich odpoczywali. Przejeżdżający tamtędy konno oficerowie zbaczali i skakali przez odpoczywające w hamakach osoby, co się nie podobało miejscowemu kahałowi, gdyż przeskakiwane osoby bardzo piszczały.
A płk Obuch nie reagował.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 IX 1939 został aresztowany i wywieziony przez bolszewików; ślad po nim zaginął.


proszę o kontakt, jeśli ktoś posiada więcej informacji o tej arcyciekawej postaci!
zdjęcie i większość informacji dzięki uprzejmości prawnuka pułkownika, pana Andrzeja Niedźwieckiego


Władysław Obuch-Woszczatyński
Władysław Obuch-
Woszczatyński

zdjęcie jeszcze z armii rosyjskiej