skanowanie: 'ŻURAWIEJKI' Michał Choczaj http://www.zurawiejki.horsesport.pl/

Przegląd Strona tytułowa Przeg.Kaw. 10/24. Skan dzięki uprzejmości redakcji Nowego Przeg. Kaw. Kawaleryjski
1924-1939       


Co będzie można znaleźć na mojej stronie:

Docelowo na mojej stronie ma znaleźć się kompletny spis treści wszystkich 166 mumerów PK, zawierający wszystkie informacje, jakie zamieszczała redakcja - tytuł, autor, jego stopień wojskowy, numer strony - oraz mój krótki opis w przypadku, jeśli tytuł danego artykułu nie jest oczywisty.

W ten sposób każdy zainteresowany będzie mógł łatwo zamówić sobie ksero w bibliotece (np. w Bibliotece Narodowej w Warszawie PK ma sygnatury P.663 Arch. P.2338 II egz.).

Poza tym, będę stopniowo zamieszczał najciekawsze (przynajniej dla mnie) artykuły. Muszę się od razu przyznać, że te materiały (jako JEDYNE na mojej stronie) naruszać będą co nieco prawa autorskie. Mam nadzieję, że zostanie mi to wybaczone, po prostu nie ma sposobu, aby dla każdego artykułu odszukać autora lub jego spadkobierców i prosić ich o zezwolenie. Tematy zaś są tak interesujące, że zdecydowałem się zaryzykować. JEŚLI ZGŁOSI SIĘ DO MNIE OSOBA POSIADAJĄCA PRAWA AUTORSKIE DO DANEGO ARTYKUŁU I ZAŻĄDA USUNIĘCIA GO ZE STRONY - UCZYNIĘ TO NIEZWŁOCZNIE!

To tyle tytułem usprawiedliwienia...

Mam nadzieję, że ten dział będzie się szybko rozrastał! Jeśli ktoś zagląda od czasu do czasu na moją stronę, to orientuje się dobrze, że określenie "szybko" jest u mnie bardzo względnym pojęciem ;-)

I jeszcze uwaga porządkowa - dla własnych potrzeb identyfikuję artykuły podając "numer PK"_"numer kolejny artykułu" czyli np. 120_04 to czwarty artykuł w numerze 120 (październik 1935 roku); jeżeli numer był podwójny np. 87-88, to podaję niższą liczbę czyli w tym przypadku 87.

(Bardzo) krótka historia "Przeglądu Kawaleryjskiego":

Ukazywał się on od lipca 1924 do sierpnia 1939 roku, czyli przez 15 lat i 2 miesiące. Określany był od pierwszego numeru jako miesięcznik, ale na początku różnie z tym bywało; zwykle wydawano go jako dwumiesięcznik i dopiero od maja 1927 roku redakcja zdecydowała się wydawać rzeczywiście 12 numerów w roku.

Przegląd narodził się z inicjatywy oficerów 2 Dywizji Kawalerii i redakcja mieściła się w budynku jej dowództwa przy ulicy Huzarskiej w Warszawie.

Dopiero po dziewięciu latach, od numeru 93 (7/1933) oficjalnym wydawcą miesięcznika stał się Departament Kawalerii MSW.

W sumie, według oryginalnej numeracji ukazało się 166 numerów (ale niektóre z nich były podwójne) - zawierających razem 17 774 stron (według danych redakcji, sam tego nie liczyłem...). PK drukowano w Drukarni Ministerstwa Spraw Wojskowych (od 1930r. zwanej Główną Drukarnią Wojskową) w Warszawie, ul.Przejazd 10 (ulica ta przebiegała w miejscu dzisiejszego kina Muranów); najpierw w formacie B5 (176x250) a od 1934r w bardziej poręcznym A5 (148x210).

Od 1928 roku zaczęto wydawać półroczne skorowidze rzeczowe. Warto dodać, że w każdym półroczu numeracja stron w kolejnych numerach czasopisma była ciągła. Dzięki temu, po dodaniu skorowidzu i oprawieniu powstawał zgrabny tomik, w którym równie łatwo znaleźć interesujący nas artykuł, jak rozdział w normalnej książce.

Uwaga praktyczna: zamawiając ksero należy wobec tego podać stronę i KTÓRE TO MA BYĆ PÓŁROCZE! Jeśli tego nie zrobimy, dostaniemy ksero stron o odpowiednich numerach z I pórocza.


Jeśli ktoś jest zainteresowany bardziej szczegółowymi informacjami o historii PK, polecam artykuł P.Jerzego Stachurskiego w "Przeglądzie Wojsk Lądowych" 7/1991 lub jego skróconą wersję "Nowy Przegląd Kawaleryjski" 1 i 2/2002mój przypis (MC) Nowy Przegląd Kawaleryjski Warto zauważyć, że od niedawna ukazuje się (na razie jako kwartalnik) "Nowy Przegląd Kawaleryjski" którego redakcja próbuje nawiązać do wielkich tradycji przedwojennego imiennika - jak mi się wydaje, z niejakim powodzeniem.PRZEGLĄD KAWALERYJSKI spis treści roczników PRZEGLĄD KAWALERYJSKI spis treści roczników