DWÓJNÓG I TRÓJNÓG - w życiu łucznika często zdarzają się ciężkie chwile, gdy nie może on znaleźć odpowiednich drzew do powieszenia siatki-strzałochwytu i maty. Wtedy umiejętność zrobienia prostego dwunogu (rzadziej trójnogu) z żerdzi naprędce - ale pewnie - związanych liną bardzo się przydaje.

Wiązanie dwójnogu. Sposób jest pardzo prosty - układamy żerdzie jedną koło drugiej, bierzemy kawałek linki, jeden jej koniec przywiązujemy wyblinką do żerdzi, kilkakrotnie owijamy linkę dookoła obu żerdzi, potem nawijamy jeszcze ze dwa-trzy zwoje w poprzek powstałego oplotu, pomiędzy żerdziami i kończymy drugą wyblinką. Lina nie powinna być nawinięta zbyt mocno - całość zaciśnie się sama, gdy rozstawimy szeroko nogi powstałego stojaka, krzyżując żerdzie. Rysunek pokazuje też sposób zamocowania odciągu - odpowiednio długą linę przywiązujemy końcem w rogu siatki, kilkadziesiąt centymetrów dalej wyblinką do jednej żerdzi, takim samym węzłem do drugiej żerdzi a resztę liny rozciągamy i mocujemy do śledzia wbitego w ziemię.

Dwójnóg w praktyce - zawieszenie siatki i maty. Dwójnógi w praktyce, użyte do zawieszenia siatki i maty.
Budując takie konstrukcje w miejscu, gdzie chodzą konie warto pamiętać o wyraźnym oznaczeniu wbitych śledzi - na przykład kładąc na wierzch starą oponę - tak aby koń na nie nie nadepnął a jeźdźcowi łatwiej było omijać odciągi.
Rozmontowując je trzeba koniecznie starannie powyciągać wszystkie kołki!
Wiązanie trójnogu. Trójnóg wiąże się bardzo podobnie z tym, że układając trzy żerdzie równolegle do siebie dwie skrajne są skierowane dłuższymi końcami w jedną stronę a środkowa - w przeciwną. Znowu zaczynamy wyblinką, owijamy żerdzie razem, potem po 2-2 owinięcia w poprzek, pomiędzy nimi i kończymy tym samym węzłem.
Całość powinna być zawiązana jeszcze trochę lużniej niż w przypadku dwójnogu, ponieważ sama zaciśnie się mocno przy rozstawianiu, kiedy żerdzie się skrzyżują.
Trójnogu najczęściej używa się jako improwizowanego stojaka do maty.Rysunki: US Army FM 5-125 'Rigging techniques'.


Poprzedni rozdział.