
[Konkurencje łucznictwa konnego.]
Ilustracją do tekstu jest składanka scen z najpopularniejszych na świecie konkurencji,
czyli koreańskiej, węgierskiej i mogu (43MB), nakręconych na EOCHA 2008
którą można ściągnąć TUTAJ

KONKURENCJA KOREAŃSKA
 Opracowane przez FWHA reguły zawodów oparte są na tradycyjnych koreańskich zasadach. Charaktryzują się szybkimi przejazdami i strzałami z dość niewielkich odległości, ale precyzyjnymi. Rozgrywane są w szrankach z 1-5 identycznymi tarczami ustawionymi po lewej stronie, w odległości 5m od toru, nisko nad ziemią, ze środkiem na wysokości 90cm, ale ta reguła jest dość luźno traktowana (zazwyczaj po prostu na typowym stojaku do mat łuczniczych). Znacznie upraszcza to organizację imprezy, ponieważ strzela się nieco w dół i nietrafione strzały zazwyczaj wbijają się w ziemię niedaleko za tarczami. Tor jest szerszy niż w konkurencji węgierskiej, powinien mieć 4m szerokości, ale to też jest dość luźno traktowane. Zawody rozgrywa się w trzech etapach, różniących się rozstawieniem tarcz i długością toru; zazwyczaj zawodnik ma po dwa przejazdy w każdym z etapów, czyli razem sześć. Na dodatek do klasyfikacji ogólnej, każdy z etapów może być również nagradzany oddzielnie.
Uzywana jest tradycyjna kwadratowa tarcza koreańska o wymiarach 84x84cm i kolorowych, kwadratowych polach punktowanych: czarne pole 1pkt, zielone 2pkt, żółte 3pkt, czerwone 4pkt i centralnie umieszczony rysunek głowy tygrysa 5pkt. W braku tarcz koreańskich używać można typowych okrągłych tarcz FITA 122cm, na których jest pięć kolorów, również punktowanych 1-5 a centralne pole ma wielkość dość podobną do koreańskiego "tygrysa".
Do każdej z tarcz strzela się tylko jedną strzałę.

Szczegółowe zasady rozgrywania zawodów mogą się odrobinę różnić w zależności od organizatorów, nawet w materiałach publikowanych przez FWHA są drobne niekonsekwencje, dlatego warto zawsze dokładnie obejrzeć tor i zapytać o reguły punktacji.
Kolejno rozgrywa się etapy:
Pojedyncza tarcza (one shoot) - tor długości 120m (oczywiście plus odcinki na rozpędzenie konia i hamowanie), jedna tarcza umieszczona jest na 90 metrze w pozycji do strzału w bok, norma czasu 15 sekund (często stosowany jest wariant: tor 90m, tarcza na 45 metrze i norma czasu 12 sekund).
Dwie tarcze (double shoot) - tor długości 120m, dwie tarcze są umieszczone pierwsza na 55 metrze w pozycji do strzału w przód a druga na 65 metrze toru, do strzału w tył; tarcze ustawiane są pod takim kątem, aby łucznik poruszający się po torze widział je prostopadle z odległości 15m. Norma czasu 15 sekund (często stosowany jest wariant: tor 90m i norma czasu 12 sekund).
Pięć tarcz (multiple shoot) - tor długości 160m, pięć tarcz ustwionych do strzału w bok, pierwsza na 30 metrze toru i kolejne co 30 metrów, norma czasu 20 sekund (często stosowany jest wariant: tor 150m, pierwsza tarcza na 15 metrze i kolejne co 30m, norma czasu 16 sekund).
W każdym przejeździe zawodnik musi trafić przynajmniej trzy tarcze z pięciu. Za przejazd z mniejszą liczbą trafień otrzymuje 0 punktów.
Przejazd bez żadnego trafienia w tarczę (lub z mniej niż trzema trafieniami w 'multiple shoot') oznacza 0 punktów, niezależnie od uzyskanego czasu przejazdu.
Natomiast jeśli trafiliśmy choć jedną strzałą (lub minimum trzema w 'multiple shoot'), to za każdą sekundę poniżej normy czasu otrzymujemy 1 dodatkowy punkt. Czyli np. 1 punkt z tarczy i czas przejazdu o 3 sekundy mniejszy niż norma czasu daje razem 4pkt.
Za każdą sekundę powyżej normy czasu odejmuje się jeden punkt. Jeśli po odjęciu punktów za czas wyjdzie liczba ujemna, to zawodnik otrzymuje za przejazd 0 punktów (nie zapisuje się wyników ujemnych, tylko zero!).
Jeśli przejazdy są mierzone za pomocą elektroniczych bramek, to czas (i punkty) oblicza się z dokładnością do 0,1 sekundy. Natomiast przy pomiarze ręcznymi stoperami wynik zaokrągla się do pełnych sekund.
Kilka ważnych szczegółów:
We wszystkich przejazdach strzały muszą być dobywane z kołczana lub zza pasa czy z cholewy buta. Nie jest dopuszczalne trzymanie zapasowych strzał w dłoni trzymającej łuk czy cięciwę.
- Przy przejazdach z jedną i dwoma tarczami sięgnać po strzałę można dopiero po wjechaniu na tor. Dotknięcie strzały przed minięciem bramki pomiaru czasu oznacza zero punktów, niezależnie od trafień.
- Przy przejazdach z pięcioma tarczami pierwszą strzałę można założyć na cięciwę jeszcze przed wjechaniem na tor.
- Osoby leworęczne startują przejeżdżając tor w przeciwnym kierunku.
Rozmaite wariacje na temat zasad, w zależności od organizatorów:
Przejazdy z jedną i dwiema tarczami bywają rozgrywane na torze 90m, czyli identycznym jak w konkurencji węgierskiej. Wiele to nie zmienia, a oszczędza organizatorom roboty.
- Tor 160m/150m do przejazdów z pięcioma tarczami często - ze względu na brak miejsca - ma początkowy i/lub końcowy odcinek wyznaczony po łuku, tak że strzela się do srodka zakrętu.
- Przy przejazdach z dwiema tarczmi bywają one umieszczane bliżej siebie, niż 10m. Dość znacznie wpływa to na czas, jaki mamy na założenie drugiej strzały i trudność strzelania.
- Mogą (ale nie muszą!) być stosowane dodatkowe bonusy:
- jeśli w 'double shoot' zawodnik w jednym przejeździe trafi obie tarcze, otrzymuje dodatkowe 3pkt.
- jeśli w 'multiple shoot' zawodnik pierwszymi trzema strzałami w danym przejeździe trafi trzy kolejno stojące tarcze, otrzymuje dodatkowe 3pkt (jeśli trafił trzy kolejne tarcze, ale przedtem miał chybione strzały, to się nie liczy. Podobnie, jeśli trafił trzema strzałami, ale nie w kolejno po sobie następujące tarcze, tylko np. 1, 3 i 4 to też się nie liczy!).
- jeśli w 'multiple shoot' zawodnik w jednym przejeździe trafi wszystkie tarcze, otrzymuje dodatkowe 5pkt.
- Zawody koreańskie bywają rozgrywane dwuetapowo - eliminacje, a potem odzielnie oceniany finał dla najlepszych. Przy przejazdach finałowych normy czasu mogą być znacznie skrócone.

Plan toru koreańskiego w wersji rozgrywanej na EOCHA.
Do obejrzenia:
EOCHA - European Open Championships in Horseback Archery
FWHA - koreańska World Horseback Archery Federation
|