
[O osłonach na kciuk czyli zekierach i ich różnych rodzajach.]
Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden , by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać.
J.R.R. Tolkien, 'Władca pierścieni'
Robienie zekierów
Pierścienie łucznicze wykonywano w różnych rejonach geograficznych i okresach historii z najrozmaitszych materiałów, od wycinanych ze skóry, odlewanych czy kutych z różnych metali, rzeźbionych w rogu, kości, drewnie, kamieniach, bursztynie, rozmaitych plastikach itd. etc. aż po ceramiczne czy nawet kształtowane tak egzotyczną techniką jak prasowanie pyłu ze skorupy orzecha kokosowego (poważnie!).
Poniżej przedstawiam kilka podstawowych technik wykonywania zekiera, na podstawie swoich własnych doświadczeń, co w żadnym razie nie wyczerpuje tematu:
Robienie pierścienia skórzanego
Chyba najprostszym sposobem jest wycięcie zekiera ze skóry, na co wystarczy zaledwie minuta czy dwie (jeśli nie musimy ścieniać skóry czy sklejać kilku jej warstw, albo nie planujemy jakiejś bardziej skomplikowanej zapinki)
Taki pierścień ma wiele istotnych zalet (szczególnie polecam go osobom poczętkującym, ale nie tylko!), nie jest jednak najlepszy przy strzelaniu w wilgotną pogodę i może czasami sprawiać kłopoty przy szybkim zakładaniu strzał.
Robienie pierścienia z utwardzalnej masy plastycznej
Znakomitym wstępem do wykonywania zekierów sztywnych jest eksperymentowanie z rozmaitymi ich kształtami wykonywanymi z dwuskładnikowych mas epoksydowych. W ten sposób łatwo, prosto i przyjemnie można sobie wykonać w pełni funkcjonalny zekier, którym można się normalnie posługiwać lub ewentualnie użyć jako modelu do odlewu w metalu albo wyciąć podobny kształt z rogu, kości czy innego materiału.
Robienie pierścienia metalowego
Mając gotowy i wypróbowany wzór (czy to ulepiony z masy epoksydowej, czy też rogowy, kościany etc.) można go użyć do zrobienia odpowiedniej formy i wykonania odlewu.
Odlewanie pozwala na bardzo dokładne odwzorowanie naszego ulubionego zekiera w metalu, zaś pierścień w wersji metalowej niemal niesposób uszkodzić (nie jest tylko odporny na zgubienie...) Można także łatwo wykonać całą serię identycznych odlewów, z których każdy wykańczamy dopiłowjąc troszkę inaczej i sprawdzamy, co to zmienia.
Robienie pierścienia rogowego
Rzeźbienie pierścienia w rogu (porożu, kości etc. itd.) jest oczywiście dość pracochłonne, ale efekt jest tego warty. Zekier taki jest lekki, dostatecznie wytrzymały, przyjemny w dotyku zarówno przy upalnej jak i mroźnej pogodzie a także - last but not least - wykonany z dobrej jakości, ładnie ubarwionego kawałka rogu posiada moim zdaniem niepowtarzalne piękno i elegancję.
Osobiście bardziej mi się podobają takie 'naturalne' efekty niż rozmaite finezyjne metody zdobienia.

|